کاربرد های صنعتی لیزر – برش چوب ( ماکت سازی, معرق کاری ) و ...

در صنعت عمدتا از دو نوع لیزر استفاده می شود. این دو نوع لیزر عبارتند از لیزر Co2 و لیزر YAG. نوع اول عمدتا برای برش، حکاکی، مارک زنی و جوشکاری غیرفلزات کاربرد دارد. لیزرهای YAGنیز برای برش، حکاکی، مارک زنی و جوشکاری انواع فلزات و شیشه کاربرد دارد. این نوع لیزر را می توان برای کار بر روی بعضی از انواع پلاستیک ها نیز مورد استفاده قرار داد. شکل زیر لیزر صنعتی YAG را در حال برش ورقه فلزی نشان می دهد.


برش ورقه های غیرفلزی. برای برش بسیاری از انواع ورق های غیر فلزی مانند مانند ورق چوب یا MDF برای ساخت مصنوعات چوبی از دستگاه های برش لیزری استفاده می شود. همین طور در مواردی برای برش رول های پارچه یا ورقه های چرم مصنوعی برای تهیه لباس یا ساخت مبل از لیزر استفاده می شود. از لیزر برای برش ورق های پلکسی برای ساخت محصولات صنعتی نیز استفاده می شود. لیزر را برای برش و ساخت واشر نیز مورد استفاده قرار می دهند.  

       برش مواد فلزی (ورقه های فلزی مانند آهن و فولاد). دستگاه های لیزر به خاطر انعطاف پذیری و دقت بالا برای برش ورقه های فلزی و ساخت تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از این دستگاه ها عمدتا برای برش فلزات با رسانایی پایین استفاده می شود.

       حکاکی قطعات. برای حکاکی آرم، تاریخ یا متن و شماره سریال بر روی بسیاری از قطعات از دستگاه های لیزری استفاده می شود. استفاده از لیزر برای حکاکی قطعات صنعتی، به خاطر سرعت، ظرافت و سادگی استفاده از دستگاه های لیزر است.

       جوش لیزری. یکی از کاربردهای دیگر لیزر است.  برای مواردی که نیاز به جوشکاری ظریف است می توان از لیزر استفاده کرد. شعاع کوچک پرتو لیزر و سهولت کنترل این شعاع، امکان استفاده از آن را برای انجام جوشکاری های ظریف یا دقیق فراهم می کند.

       سخت کاری لیزری. در صورتی که لازم باشد ناحیه خاصی از یک قطعه تا عمق مشخصی سخت کاری شود، لیزر یکی از بهترین گزینه هاست. در سخت کاری لیزری، پرتو لیزر منطقه ای را که باید سختکاری شود اصطلاحا اسکن می کند. دمای نقاطی که تحت پرتوی لیزر قرار می گیرند به شدت افزایش پیدا می کند و پس از رد شدن پرتو لیزر سرد می شود. این فرآیند باعث افزایش سختی ناحیه ای که به آن لیزر تابانیده شده می شود.

       اندازه گیری. از لیزر به روش های مختلف برای اندازه گیری فاصله و سرعت و سایر کمیت ها استفاده می شود. در صنایع مختلف از تجهیزات لیزری برای سنجش عمق مخازن، سرعت اجسام متحرک، سنجش فواصل اجسام، سنجش تراز بودن سطوح و ... استفاده می شود.

                                                                               

مدل سازی (مدلسازی) و ساخت ماکت معماری با دستگاه لیزر

ماکت های معماری مانند ماکت ساختمان یا ماکت شهر یا ماکت سد و سایر ماکت ها عمدتا از قطعات پلکسی گلاس، چوب و پلاستیک ساخته می شوند. این قطعات برای هر ماکت باید به صورت جداگانه طراحی و ساخته شوند. در مدلسازی هم مساله به همین منوال است. برای ساخت مدل اولیه یک دستگاه صنعتی یا ساخت نمونه اولیه اولیه یک قطعه یا ماشین، به خاطر در دسترس نبودن قالب های لازم برای تولید اجزا، هریک از اجزا باید جداگانه طراحی و ساخته شود. در این موارد، وجود دستگاه های لیزری، کمک بزرگی در تسهیل و تسریع ساخت ماکت یا مدل می باشد.

در حال حاضر شکل پیشرفته صنعت ماکت سازی متکی به دستگاه های پیشرفته ای مانند دستگاه های برش و حکاکی لیزری می باشد. بسیاری از ماکت سازان، طرح اولیه ماکت را با نرم افزارهایی مانند AutoCAD یا CorelDraw طراحی نموده و قطعات طراحی شده را با دستگاه های لیزر برش داده یا حکاکی می کنند و نهایتا قطعات برش خورده و حکاکی شده پلکسی گلاس یا چوب را مونتاژ می کنند.

معرق کاری با دستگاه لیزر (برش چوب برای معرقکاری)

زمانبرترین بخش معرق کاری، کشیدن طرح برش روی ورقه های چوبی و برش آن ها با اره مویی است. با وجود دستگاه های لیزر دیگر نیازی به کشیدن طرح برش نیست و عملیات برش هم به طور خودکار و بسیار دقیق (با دقت 0.01 میلی متر) توسط دستگاه برش لیزری انجام می شود. در واقع با وجود این دستگاه ها، می توان تابلوهای معرق را به صورت انبوه تولید کرده و به فروش رساند.

ویژگی‌های برش چوب با دستگاه های لیزری عبارتند از:

1.  دقت و ظرافت بالای برش که در معرق کاری بسیار مهم است

2.  امکان برش طرح های بسیار پیچیده و ظریف با سرعت بالا

3.  ببدیل سریع و آسان طرح های اولیه به محصول نهایی

4.  عدم ایجاد خاک اره و سطح برش خورده صاف

5.  کاهش ضایعات ورقه های چوبی به خاطر استفاده از کامپیوتر برای برش

 

 برای کار با دستگاه های لیزر، کافی است که طرح برش که روی یک کاغذ است اسکن شده و تبدیل به یک فایل کامپیوتری شود یا این که توسط نرم افزارهای طراحی مانند کورل، فایل برش طراحی شود. بقیه کار، تنها قرار دادن ورقه زیر دستگاه و انجام تنظیماتی ساده برای انجام برش است. به راحتی می توان انواع قطعات تزئینی معرق ، میزهای چوبی، بوفه و سایر محصولات چوبی را تولید نمود .

  
نویسنده : نعمتی ; ساعت ٦:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٧